MAŻORETKI-BLACK STARS

Historia mażoretek (wyraz zapożyczony z jęz. francuskiego majorette) liczy już ponad dwieście lat, oznacza młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Występują na pokazach, przeglądach, paradach, prezentując układy taneczno- marszowe w rytm muzyki orkiestr dętych. Żonglują i podrzucają przy tym pałeczkami mażoretkowymi zwanymi batonami. Pojawiają się również z pomponami. Mażoretki spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale przy pomocy wykonywanych gestów sygnalizują zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu. Pomysł utworzenia grypy tanecznej - mażoretek, dla potrzeb naszej orkiestry dętej zrodził się wiele lat temu. Orędownikiem powstania takiego zespołu był nieodżałowany ś.p Bolesław Sereda. Musiało jednak minąć trochę lat, by wreszcie Jego marzenie stało się rzeczywistością.

Próby utworzenia mażoretek podjęła się nasza instruktor Barbara Lenik i trzeba przyznać, że wyszło jej to naprawdę dobrze. Próby zespołu odbywają się w trzech miejscowościach naszej gminy: Targowiskach, Miejscu Piastowym oraz Głowience. Z tych trzech miejscowości pochodzi większość tancerek, dlatego też, ze względów organizacyjnych, instruktor i zarazem prowadząca grupę Basia dojeżdża tam na próby. Raz w miesiącu spotykają się, by opracowane w grupach układy choreograficzne przećwiczyć wspólnie. Stanowi to niewątpliwie pewien problem logistyczny, niestety tak to jest, jak zespół artystyczny składa się z osób pochodzących z różnych  miejscowości. Na całe szczęście, dzięki zaangażowaniu rodziców udaje się to jakoś ogarnąć w jedną całość. Nasze gminne mażoretki swój pierwszy występ miały 30 sierpnia podczas IX Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych woj. Podkarpackiego gdzie wraz z Orkiestrą Dętą Gminy Miejsce Piastowe zakwalifikowały się do dalszego etapu na przegląd makroregionalny. Do zespołu w chwili obecnej należy 20 dziewczyn. Od samego początku przyjęte zostało założenie, iż mażoretki będą występować również samodzielnie, jako zespół taneczny. Nazwa Black Stars została wymyślona przez same tancerki. Grupa samodzielnie wystąpiła po raz pierwszy podczas 23. edycji przeglądu amatorskich zespołów artystycznych „ MINI ART” i w kategorii taniec zdobyły nagrodę dla najlepszego zespołu z terenu Gminy Miejsce Piastowe.

W tym samym roku wzięły udział II przeglądzie dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych Roztańczona Barbórka organizowanym przez GOK Rymanów. Rok 2017, był dla całego zespołu sporym wyzwaniem, przygotowania do przeglądu w Opatowie oraz do koncertu jubileuszowego 120. lecia działalności orkiestry wymagało sporo poświęcenia i licznych prób. Efekt końcowy był naprawdę imponujący. Mażoretki w chwili obecnej mają nowe kostiumy sceniczne i oczywiście paradne buty. Na scenie prezentują się bardzo efektownie. Dziewczęta ciężko pracują trenując na próbach nie łatwą sztukę tańca synchronicznego, w miarę upływu czasu wychodzi im to coraz lepiej. Oby tak dalej, a sukcesy na pewną będą.

 

 

 

 

 

 

 

 Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki