Rogi


Rogi są miejscowością leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Kotliny Krośnieńskiej rozlokowaną w dolinie niewielkiej rzeki Lubatówki. Wieś jest największą osadą w gminie Miejsce Piastowe i liczy obecnie 2 500 mieszkańców. We wsi znajduje się kościół, szkoła podstawowa, ochotnicza straż pożarna, klub sportowy, dom kultury, biblioteka gminna, ośrodek zdrowia, apteka, bank oraz kilkanaście sklepów.

Rogi znane są również z produkcji mebli, funkcjonuje tu bowiem wiele drobnych zakładów przemysłowych w tym stolarskich oraz metalowych, jest tutaj również huta szkła. Rogi posiadają bardzo ciekawe zabytki będące udokumentowaniem bogatej miejscowej historii. W wyniku położenia na styku dwóch krain geograficznych tj. Beskidu Niskiego i Kotliny Krośnieńskiej na terenie wsi występują urozmaicone formy tak górskie jak i nizinne, co wpłynęło zasadniczo na malowniczość miejscowego pejzażu.

Ta duża wieś zaludniona była już w okresie rzymskim (I - IV w. n.e.) i we wczesnym średniowieczu, czego dowodem są liczne wykopaliska archeologiczne. Pierwszym pisanym źródłem dotyczącym Rogów jest przywilej króla Kazimierza Wielkiego z 1348 r. wydany Piotrowi, sołtysowi z Kołaczyc, któremu monarcha sprzedał sołectwo królewskiej wsi Rogi. Rogi położone są w dolinie rzeki Lubatówki na południowej krawędzi Garbów Iwonicko - Rymanowskich. Wieś usytuowana jest pomiędzy lesistym wzniesieniem - Lasem Grbińskim, a Rogowską Górą (lokalnie zwaną Kochanówką).

Rogi, o powierzchni 1087 ha, zamieszkiwane są przez 2468 mieszkańców. Jest tu szkoła, przedszkole, biblioteka, dom ludowy, OSP, klub sportowy - posiadający stadion. Wieś znana jest z prężnie rozwijających się warsztatów produkcyjnych i usługowych oraz sklepów. Nadal na terenie Rogów wydobywa się ropę naftową. Z zabytków na uwagę zasługują drewniany kościół z XV w., kapliczki z XIX i początku XX w., kilka starych domów z przełomu XIX i XX w. Zachowały się tu także ślady po zamku, później dworze, fosy napełnione kiedyś wodą oraz dworska oficyna.

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki