Wrocanka

Wrocanka położona jest w odległości 3 km na północny zachód od Miejsca Piastowego, nad rzeką Jasiołką, na wysokości 280 – 290 m npm. Teren miejscowości jest bezleśny, posiada wyniesienie o wysokości 300 – 320 m rozgraniczające dorzecza Jasiołki i Lubatówki.

Miejscowość zajmuje powierzchnię 331 ha, obecnie zamieszkuje ją 1160 osób. We wsi znajdują się: szkoła, dom ludowy, biblioteka, Ochotnicza Straż Pożarna, filia GOK, sklepy i warsztaty usługowe.

Na terenach wioski znaleziono ślady obecności człowieka z okresu brązu, wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Pierwszy ślad w dokumentach pochodzi z roku 1424 należała ona wtedy do podkrośnieńskich królewszczyzn i była zarządzana przez Ścibora. Król często ją zastawiał lub oddawał w dzierżawę. Pierwszym odnotowanym dzierżawcą, sołtysem był Wojciech (1495r.)

W XV stuleciu wieś posiadała dwór na skarpie (prawdopodobnie obronny), folwark, młyn i karczmę. Zabudowania te zostały ziszczone przez Węgrów w 1474 roku.

Wrocanka w XVI wieku posiadała własny samorząd i sąd. W wieku XVII została dotknięta wojnami. Należała wtedy po połowie do Zawiszów i Dunkowskich.


Nowy kościół


Po I rozbiorze w XVIII w została dziedziczną własnością Załuskich. Pierwszym właścicielem był Teofil Załuski, następnie Karol Załuski i jego syn Iwo.

W połowie XIX wieku mieszkańcy zaczęli pracować w przemyśle naftowym, wyjeżdżając nawet za granicę. Podczas I wojny światowej nie dokonano tutaj większych zniszczeń. Do roku 1935 Wrocanka była samodzielną jednostką samorządową, później należała do gminy Miejsce Piastowe. W czasie II wojny światowej na terenie wioski znajdowała się placówka „Pelargonia”, miały tu miejsce aresztowania i stracenia ludzi dokonywane przez okupanta. Część jej uległa zniszczeniom w trakcie natarcia 421 dywizji piechoty. Po wojnie odbudowano zniszczone budynki lub wybudowano nowe.

Do dziś zachował się drewniany kościół z XVIII wieku z ołtarzem głównym z XVII w, ołtarzami bocznymi; we wsi zachowało się kilka starych chat, przydrożne kapliczki; kaplica św. Rozalii.


Stary kościół


Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki