MAŁGORZATA TWARDZIK-WILK

Urodziła się w 1969 roku, od kilku lat mieszka i tworzy w Głowience koło Krosna. W 1992 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa profesora Mariana Stelmasika, w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Zajmuje się malarstwem olejnym i pastelem. Jest także organizatorem, komisarzem i uczestnikiem międzynarodowych plenerów malarskich. Swoje prace corocznie prezentuje na wystawach malarskich indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą. Szereg jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Austrii, Słowacji, Ukrainie, a także USA i Niemczech. W 2010 podczas Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Rumunii jej obraz otrzymał nagrodę Burmistrza Gminy Fonie.

Rysowanie i malowanie towarzyszyło jej od najmłodszych lat i właściwie nie wyobrażała sobie życia bez takiego sposobu wyrażania swojej ekspresji. Ta pasja znalazła wyraz i kontynuację w studiach artystycznych, na specjalizacji: malarstwo, które ukończyła w pracowni malarskiej profesora Mariana Stelmasika. Pod koniec studiów jej poszukiwania artystyczne skupiały się głównie wokół tematu człowieka i jego prawdziwego życia wewnętrznego i miały raczej charakter ekspresjonistyczny. Wprawny obserwator dojrzy tu inspiracje twórczością Gustawa Klimta i secesją wiedeńską.

Dzisiaj te zainteresowania przebiegają dwutorowo. Pozostało zainteresowanie człowiekiem, ale także dążenie do bardziej nastrojowego, dekoracyjnego ujęcia tematu. Drugim nurtem jest zainteresowanie przyrodą i jej pięknem. W tych obrazach kontempluje naturę i jej nastroje, a szczególnie czar ulubionej pory roku, jaką jest jesień. Tu ważna jest dla mnie inspiracja twórczością realistów rosyjskich, a szczególnie Izaaka Lewiatana – opowiada nasza artystka

Ostatnie ulubione tematy to: kwiaty, trawy i łąki, ale także powstało kilka prac, których tematem jest architektura, – co w twórczości Małgorzaty jest nowością.

Jak sama mówi: w sztuce zostało powiedziane już wszystko i uświadomienie sobie tego jest dla każdego artysty bardzo frustrujące. Trzeba, więc szukać własnej drogi. Nie epatuję  nowinkami. Ostrożnie podchodzę do tzw. „sztuki zaangażowanej”, podporządkowanej jakiejś idei. Może to banalne, ale uważam, że sztuka powinna dawać radość zarówno twórcy jak i odbiorcy. Uważam, że obraz to nie jest tylko to, co widać, ale również zawarta w nim energia, myśl, która towarzyszyła artyście podczas tworzenia dzieła.

Tworzę w technice olejnej i suchego pastelu.

            Przez wiele lat z pasją zajmowała się fotografowaniem przyrody. Zdjęcia pejzaży służyły jako inspiracje do malowania obrazów. Część obrazów maluje w plenerze, a część ze swoich zdjęć. Fotografia pasjonowała mnie szczególnie, gdy używałam starego, tradycyjnego aparatu z filmem. Obecnie, gdy fotografuję „cyfrówką” niby jest łatwiej, ale czar jakby prysł.

            W roku bieżącym Małgorzata Twardzik-Wilk miała swoją autorską wystawę w Budapeszcie, gdzie udała się na zaproszenie burmistrza Levente Riz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz relację węgierskiej TV z otwarcia

wystawy



Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki