ZESPÓŁ ŚPIEWACZY ZALASKI

Zespół z Zalesia, czyli „Zalaski”, to grupa śpiewacza, który istnieje od początku grudnia 2005 roku. Celem powstania zespołu była chęć pokazania się grupy kobiet skupionych przy KGW od strony artystycznej oraz propagowanie piosenek i tradycji ludowych. W początkowym okresie w składzie zespołu znalazło się 12 pań w większości członkiń KGW. Śpiewają biesiadne i ludowe piosenki w nowych aranżacjach, tworzonych dla zespołu przez niezastąpionego w tej roli naszego instruktora Andrzeja Trusza. Po kilku miesiącach intensywnych prób, swój debiut sceniczny Zalaski miały podczas Dnia Seniora w Niżnej Łące, a w sierpniu 2006 roku po raz pierwszy wystąpiły przed dużym audytorium podczas dożynek gminnych w Widaczu.

Przez pierwsze dwa lata panie występowały przy muzyce mechanicznej, komponowanej specjalnie dla nich przez Andrzeja. W końcu jednak przyszedł czas na poszerzenie składu o akompaniatora, którym został Wiesław Węgrzynek i tak od roku 2009 Zalaski występują z towarzyszeniem akordeonu.

Wprowadzenie do zespołu muzyki „na żywo” zdecydowanie podniosło poziom artystyczny wykonywanych utworów i od tego momentu „kariera artystyczna” Zalasek nabrała nowego tępa. Liczne występy nie tylko na terenie gminy Miejsce Piastowe, podczas rozlicznych imprez, ale także w sąsiednich miejscowościach sprawiły, że zespół stał się rozpoznawalny i coraz bardziej podoba się publiczności. Wspólne próby i koncerty sprawiają panią nieukrywaną satysfakcję, chociaż na początku niebyło łatwo. Po raz pierwszy na konfrontację z innymi tego typu zespołami za namową dyrektora GOK, panie zdecydowały się w roku 2007, biorąc udział w XII Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. Na przegląd zespół pojechał w wypożyczonych na tę okoliczność strojach od koleżanek z KGW w Równem, nasze śpiewaczki w tym okresie nie miały jeszcze własnych kostiumów.

Z przeglądu Zalaski wróciły wprawdzie bez nagrody, ale z podniesionym czołem i przekonaniem, że nie jest tak źle. Jesienią tego samego roku z inicjatywy przewodniczącej KGW i jednocześnie kierowniczki zespołu Elżbiety Kilar, powstał nowy pomysł wspólnego biesiadowania wszystkich kobiet z kół gospodyń – Biesiada Zaleska. Po trzech latach działalności, gdy zespół ugruntował już swoja pozycję wśród zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury i stało się oczywistym, że Zalaski wpisały się na stałe w pejzaż gminy, przyszedł czas na pierwszą poważną inwestycję – zakup strojów, co stało się faktem w 2008 roku. Panie ubrane zostały w kompletne krośnieńskie kostiumy ludowe wraz z butami, w pełnej krasie pokazały się podczas dożynek gminnych w Miejscu Piastowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W swej dotychczasowej historii Zalaski występowały prawie 100 razy zarówno z repertuarem ludowym, biesiadnym, kolędami jak i pieśniami kościelnymi. Zalesie, KGW ma swój zespół, który realizuje się artystycznie, ale również jest swoistego rodzaju animatorem życia kulturalnego Zalesia. W przyszłym roku Zalaski będą obchodziły swój mały jubileusz 10-lecia działalności artystycznej, zobaczymy czym nas zaskoczą - czas pokaże.

Obecnie skład zespołu tworzą: Aleksandra Frydrych, Wiesława Janusz, Elżbieta Kilar, Maria Klamut, Janina Lorenc, Zofia Nowak, Zuzanna Sieniawska, Danuta Szkółka, Iwona Szmyd, Wiesław Węgrzynek (akompaniator).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

 

 Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki