DNI GŁOWIENKI

I Dni Głowienki

W dniach 13 - 15 sierpnia 2006 r. odbyły się po raz pierwszy Dni Głowienki, które w niedzielę tj. 13 sierpnia zostały zainicjowane Turniejem Kół Gospodyń Wiejskich "Baba Liga". Turniej ten jest organizowany od 1996 roku. Celem imprezy jest zintegrowanie środowisk kobiecych i upowszechnianie życia kulturalnego w naszej gminie. Na imprezę, która każdego roku odbywa się w innej miejscowości, przybywają drużyny z poszczególnych wsi gminy wraz z kibicami. Publiczność na widowni na ogół dopisuje, ponieważ zabawa jest przednia i można miło spędzić czas. Organizatorzy starają się uatrakcyjnić widowisko, wymyślając różnego rodzaju konkursy, podnoszące "poziom adrenaliny". Wieczorem ukoronowaniem dnia pierwszego była zabawa ogrodowa, na której przygrywał zespół "Puls".

Drugi dzień zaczął się sumą odpustową o godz. 11:00. Cały dzień przebiegał pod hasłem "65 rocznicy śmierci Św. Maksymiliana M. Kolbego", który jest patronem kościoła parafialnego. Od Godz. 10:00 w Małej Sali Domu Ludowego można było zwiedzać wystawę numizmatyczną o tematyce papieskiej, przygotowaną przez Pana Antoniego Kubita. Dzieci także miały swój dzień i swoje atrakcje. Po 15:00 rozpoczął się bezalkoholowy festyn parafialny, a w nim gry i zabawy dla dzieci - Fikoland. Po godz. 16:00 dała występ schola dziecęca "MAŁE CREDO". Młodzież także pokazała na co ją stać i wystąpiła ze swoimi programami artystycznymi opod hasłem "Koncert młodych talentów". Po godz.20:00 można było potańczyć na dyskotece pod gwiazdami. Po 21:00 wieczór uświetnił koncertem zespół "Orion". Tłem 3-dniowych obchodów Dni Głowienki była wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego połączona z prezentacją płodów rolnych. Można było także obejrzeć prace malarskie artysty ludowego Józefa Gruszki.

Trzeciego dnia obchody Dni Głowienki rozpoczęła uroczysta Msza Św. dożynkowa na placu przy domu ludowym, która była poprzedzona korowodem dożynkowym z udziałem Zespołu "Pogórzanie". Po uroczystej Mszy Św.dzielono się kołaczem dożynkowym. Po 15:30 zespół taneczno - wokalny pokazał jak się śpiewa i tańczy przy muzyce ludowej, którą grała doborowa kapela z Głowienki. O godz. 17:00 z prawie godzinnym koncertem wystąpił zespół śpiewaczy "Rogowice", reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym. Pogoda po południu niestety nie sprzyjała imprezie plenerowej, dlatego też większość występów przeniesiono do sali domu ludowego. Od godz. 18:00 rozpoczął się festyn dożynkowy z udziałem zespołu "Puls".

Organizatorami Dni Głowienki byli: Gminny Ośrodem Kultury w Miejscu Piastowym i organizacje społeczne działające na terenie wsi Głowienka.

II Dni Głowienki

Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Głowienka wraz z Radą Parafialną i Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowało po raz wtóry dn. 14 i 15.08.2007r. „Dni Głowienki”.
  Ubiegłoroczny pomysł zorganizowania dużej kilkudniowej imprezy, która mogła by na stałe zagościć w kalendarzu ważnych wydarzeń i imprez w Głowience, a tym samym w naszej gminie miał dalszą kontynuacje.
 II edycja przerosła oczekiwania organizatorów i mieszkańców wsi, którzy żartobliwie mówili, że takiego tłumu w Głowience nie pamiętają. W ciągu dwóch dni w imprezach wzięło udział ponad 3 tysiące osób. Sprzyjała temu z pewnością piękna pogoda i sporo atrakcji jakie zapewnili organizatorzy. Już pierwszego dnia po mszach odpustowych ruszyła loteria fantowa. Każdy los był pełny, a sponsorzy ofiarowali atrakcyjne nagrody. Można było wylosować: drzewka, szkło, cement, ciastka, ubrania, serwisy obiadowe, usługi w salonie fryzjerskim, meble ogrodowe, aż po nagrody główne, czyli węgiel, drzewo i rower.
 Pierwszy dzień miał charakter pikniku rodzinnego, na którym wstępowali młodzi wykonawcy. Dziecięca i młodzieżowa grupa Z.T.L „Pogórzanie” zaprezentowała tańce narodowe wraz z występami wokalnymi. Gościnnie wystąpił zespół tańca współczesnego „Omega” z Chorkówki, a tańce standardowe i latynoamerykańskie prezentowała mistrzowska para,  klasy A z formacji „Gracja”. Mogliśmy również podziwiać uczniów szkoły muzycznej „Yamaha” z Krosna. Między prezentacjami dzieci wraz z rodzicami i dziadkami brały udział w grach i zabawach nagradzanych upominkami. Nad sprawnym przebiegiem popołudniowego pikniku czuwali pracownicy G.O.K-u prowadząc imprezy. Imprezę nagłaśniał zespół „Orion”, który mini koncertem rozpoczął wieczorny festyn i bawił wszystkich przez resztę wieczoru i nocy.
 W drugim dniu, w Głowience obchodzono Dożynki Wiejskie. Impreza nabrała bardzo uroczystego charakteru. Wszyscy mieszkańcy wsi zaangażowali się w przygotowania. Tego dnia mogliśmy podziwiać ich wysiłek. W południe rozpoczął się korowód. Reprezentanci z pięciu ulic naszej miejscowości przygotowali sześć wieńców, w tym jeden wykonany przez dzieci. Wszystko odbywało się zgodnie z tradycją związaną z corocznym świętem plonów. Ulicami Głowienki jechały pięknie przystrojone wozy ciągnięte przez konie i traktory, na których można było zobaczyć mieszkańców Głowienki ubranych w ludowe stroje oraz wieńce, które były uwieńczeniem trudu pracy na roli. Korowody na czele z kapelą i starostami ruszyły na plac festynowy, gdzie nastąpiło obtańczenie wieńców i przekazanie chleba dożynkowego na ręce gospodarzy wsi. Później rozpoczęła się uroczysta msza święta i święcenie plonów.  Nabożeństwo odbyło się pod gołym niebem i brało w nim udział mnóstwo osób,  w tym  m. in. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głowience, członkowie Z.T.L „Pogórzanie” oraz pozostali mieszkańcy wsi. Następnie występował  zespół i kapela „Pogórzenie”, a po ich koncercie panie z Koła Gospodyń i  Stowarzyszenia ugościły wszystkich uczestników pysznym obiadem. Wieczorem zespół „Puls” bawił wszystkich na zabawie tanecznej. O godzinie 22.00 strażacy zorganizowali pokaz sztucznych ogni, który zakończył II Dni Głowienki, jednak zabawa trwała do białego rana.  
      Starostami tegorocznych Dożynek byli Bogusława Frydrych i Franciszek Kubit
Wieńce przygotowali i wykonali:
Ul.Miodowa   - Danuta Frydrych, Krystyna Niepokój, Maria Patla
Ul.Pogórze     -Agnieszka i Janusz Lenik, Bożena i Ryszard Lenik, Agnieszka i Tomasz Mercik, Agnieszka i Piotr Zajdel
Ul.A.Kubita   - Anna Guzik. Stanisława  Kubit   ,Elżbieta Olszewska
Ul. Franciszkańska – Ewa Pernal, Zuzanna i Agnieszka Dróbek, Elżbieta Pietrasz, Małgorzata Turczyn , Zygmunt Jagiełło               
Ul. Św. Jana    - Bogusława , Paulina i Tomasz Frydrych, Lidia Urbanek,
Wieniec dziecięcy – Magdalena  i Natalia Urbanek, Karolina i Weronika Klug,Agnieszka Słyś, Filip i Jagoda Gromek, Martyna Pirga

   Podczas trwania imprez plenerowych na sali filii G.O.K można było obejrzeć wystawę wybitnych miłośników modelarstwa. Podziwiać można było modele obiektów sakralnych, okrętów, czołgów, samolotów i szybowców z I i II wojny światowej jak i tych powojennych.
Niektóre z modeli wykonane były 25 lat temu i brały udział w zawodach w byłym RFN zajmując czołowe miejsca. Z szybowców na uwagę zasługiwał model redukcyjny-wierna kopia powojennego szybowca bezogonowego o nazwie „Nietoperz”. Prace swoje prezentowali członkowie Krośnieńskiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych:
Jurczyk Tadeusz, Półchłopek Józef , Guzik Stanisław, Guzik Zygmunt, Strzenżalski Czesław. Wystawę obejrzało ok.1000 osób.

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki