KAPELA LUDOWA PIASTY

 

Jak jo se zaśpiewom, pójdzie głos doliną,

To ludzie powiedzą, że Piasty tu idą…

 

Słowami tej przyśpiewki ludowej można by najkrócej streścić i opisać 15 lat działalności artystycznej kapeli ludowej Piasty, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym.

 

Początek kapeli to październik 1997 roku, kiedy zrodził się pomysł powołania kolejnego zespołu artystycznego – kapeli ludowej, która przygrywałaby istniejącemu zespołowi tanecznemu Małe Piasty. Kiedyś, w latach 1994 –2000, zespół taki funkcjonował, odnosząc niemałe zresztą sukcesy. I tak, wraz z ówczesnym choreografem Małych Piastów, Grzesiem Mermonem, podjęliśmy się utworzenia kapeli. Początki nie były łatwe. Największym problemem, z jakim musieliśmy się zmierzyć, było dotarcie do osób, które potrafiłyby grać na odpowiednich instrumentach i zechciałyby tworzyć nowy zespół ludzi o wspólnych zainteresowaniach i pasjach muzycznych. Jako pierwszych do naszego pomysłu udało się przekonać państwa Lawerów: Albinę i Mariana. Był już skrzypek i solistka, ale poszukiwania trawały nadal. Jako kolejny do kapeli dołączył Bogdan Jakieła. Jakoś udało mi się przekonać go, by spróbował połączyć obowiązki klarnecisty w orkiestrze dętej i w kapeli. Ze Stanisławem Szajną, cymbalistą, nie było większych problemów – od razu zgodził się przystąpić do kapeli. Marian Lawera tymczasem dotarł do Zbigniewa Mięsowicza. Pozostał jeszcze ostatni problem – kontrabasista. W końcu udało się pozyskać do podstawowego składu Stanisława Penara, niestety, po kilku próbach zrezygnował, dochodząc do wniosku, że nie jest w stanie sprostać wymogom gry na „dużych skrzypcach”. Na szczęście wkrótce znalazł się następca, Stanisław Stawarz, który miał dodatkowy walor w postaci całkiem niezłego wokalu, szybko więc dostał od kierownika kapeli Mariana Lawery angaż solisty. Wreszcie kapela była w pełnym składzie i próby ruszyły pełną parą, zbliżał się bowiem ogólnopolski przegląd dziecięcych zespołów folklorystycznych „Taneczny Krąg”, do którego Małe Piasty zostały zgłoszone.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wczesną wiosną roku 1998 kapela miała już własny repertuar, dzięki czemu mogła funkcjonować samodzielnie, a nie tylko jako przygrywająca zespołowi tanecznemu. Pojawiła się także okazja do pierwszego wyjazdu zagranicznego – jeszcze z paszportami i odprawą graniczną – blisko, bo do Ladomirowej na zaproszenie tamtejszego starosty, niemniej jednak uciechy z tego wyjazdu było co niemiara.

 

Mijały kolejne lata, zmieniał się skład kapeli. Grześka Mermona zastąpił Stanisław Zajdel. Członkowie Piastów zaczęli przygrywać zespołowi Pogórzanie, z którym na przestrzeni pięciu lat wielokrotnie występowali na licznych przeglądach i koncertach. Wraz z zespołem Pogórzanie kapela Piasty odbyła także trasę koncertową po Francji i Włoszech. Do dzisiaj wszyscy członkowie tych zespołów z rozrzewnieniem wspominają serdeczność Francuzów, łzy wzruszenia starej, przedwojennej jeszcze Polonii i wyjątkową gadatliwość Włochów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2004 kapela Piasty świętowała z Pogórzanami 30-lecie ich pracy artystycznej. W tym wielkim wydarzeniu uczestniczyli również nasi przyjaciele z Włoch, Francji i Słowacji. Do końca roku 2005 kapela przygrywała Pogórzanom w trakcie koncertów w Koszycach, Trebiszowie, Różance, a także na wielu przeglądach krajowych i licznych koncertach okolicznościowych. Ostatecznie współpraca z Pogórzanami została zakończona w roku 2006 i od tego czasu Piasty występują samodzielnie.

 

Po dziesięciu latach współpracy, w roku 2007, kapelę opuścił Grzegorz Mermon, na jego miejsce został przyjęty Bogusław Szczurek. Kapela jest stałym gościem biesiad rogowskich, uczestniczy w jubileuszach, dożynkach, zapewnia oprawę artystyczną podczas obchodów rocznicowych, także wesel na terenie całego niemal Podkarpacia. W kronice kapeli, prowadzonej przez Albinę Lawerę od samego początku istnienia Piastów, odnajdujemy wpisy gości weselnych z Lubaczowa, Strzyżowa, Sędziszowa Małopolskiego, Głogowa, ale także Łężan, Krosna, Leska, również wpis ówczesnego senatora, dzisiaj posła Stanisława Piotrowicza.

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne zmiany w składzie kapeli nastąpiły w roku 2010. Bogusława Szczurka zastąpił Paweł Cisowski, doszedł także drugi klarnet – Stanisław Rachwał. Pod koniec 2011 roku do składu kapeli dołączyła kolejna osoba – Bożena Czelny, przyjmując rolę drugiej solistki.

 

Na przestrzeni 15 lat swojej działalności kapela Piasty występowała ponad 900 razy, upowszechniając muzykę ludową Podkarpacia na terenie kraju, a także poza jego granicami. Zespół skupia autentycznych twórców muzyki ludowej, niektórzy z nich (Marian i Albina Lawerowie, Zbigniew Mięsowicz) od kilkudziesięciu lat parają się tą dziedziną sztuki. Piasty są laureatem wielu nagród i wyróżnień, mają w swoim dorobku dwie płyty, a także nagrania dla Polskiego Radia i TVP. Od 11 lat kapela znajduje się również na liście przebojów Radia Rzeszów, utrzymując się zawsze w pierwszej dziesiątce kolejnych notowań listy najchętniej słuchanych kapel Podkarpacia. Bywała także na miejscu pierwszym, co najlepiej świadczy o jej popularności na terenie województwa. Kapela wydała również dwie płyty cd.

 

 

Rozpoczynamy proces produkcji 2. płyty

 

 

     MUZYKA

 

 

NIE CHODŻ JANKU PO POLANCE

PRZEZ MIEJSCE LUBATÓWKA PŁYNIE

WIERZBINA

ZA WISŁOKIEM GÓRKA - INST.

TAM NA POLU TRZY JABŁONIE

ROPIARZ

 

 

 

1 PŁYTA KAPELI NAGRANA W STUDIO RADIA RZESZÓW

 

 

    MUZYKA

 

UTWORY Z 1 PŁYTY TUTAJ:

 

 

Piętnaście lat nieprzerwanej działalności kapeli Piasty zaowocowało także sukcesami zarówno zbiorowymi, jak i indywidualnymi dla poszczególnych jej członków na licznych przeglądach i konkursach. Trudno wymienić wszystkie z nich – kapela ma w sali prób swoją „ścianę chwały”, na której widnieją dziesiątki dyplomów, gratulacji, podziękowań.

 

Kapela otrzymała także Nagrodę Starosty Krośnieńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a indywidualnie Nagrody Starosty otrzymali członkowie kapeli: Albina Lawera, Zbigniew Mięsowicz, Marian Lawera. Ze względu na zasługi w upowszechnianiu i popularyzacji autentycznej kultury ludowej oraz gromadzeniu i archiwizowaniu starych, autentycznych przyśpiewek i piosenek kapela otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Niejako oddzielną historię zespołu, nie tyle z racji gry na smyczkach w podstawowym składzie kapeli, co raczej ze względu na swoją dodatkową pasję, jaką jest gra na harminijce ustnej, tworzy skrzypek Zbigniew Mięsowicz. Jedenaście lat temu po raz pierwszy pojechał na ogólnopolski przegląd harmonijkarzy do Kamienia, gdzie od razu zdobył pierwsze miejsce. Od kilkunastu lat, co roku, jeździ Zbyszek na przegląd, za każdym razem coś zdobywa, zawsze jest w tzw. „złotej dziesiątce” najlepszych harmonijkarzy polskich.

 

do najważniejszych sukcesów kapeli należą:

 

wyróżnienie w przeglądzie kapel ludowych w Strzyżowie,

I miejsce wśród śpiewaków ludowych w Iwoniczu,

III miejsce w kategorii instrumentalista w ludowych prezentacjach artystycznych,

III miejsce w przeglądzie kapel Pogórza,

III miejsce w ludowych prezentacjach artystycznych.

W ogólnopolskich przeglądach kapel zespół zajął:

III miejsce w kategorii kapel ludowych,

I miejsce w kategorii solistów ludowych (Stanisław Stawarz),

I miejsce w kategorii instrumentalistów (Zbigniew Mięsowicz).

 

BYLI CZŁONKOWIE KAPELI:

 

 

STANISŁAW ZAJDEL

GRZEGORZ MERMON

BOGUSŁAW SZCZUREK

STANISŁAW SZAJNA

 

 

STANISŁAW RACHWAŁ KLARNET

BOŻENA CZELNY

ALBINA LAWERA

 

 

 

Obecnie kapela Piasty występuje w składzie:

Marian Lawera – skrzypce, śpiew

Zbigniew Mięsowicz - skrzypce

Ewa Ziemba – solistka

Bogusław Jakieła – klarnet

Andrzej Ziemba – klarnet

Stanisław Stawarz – kontrabas, śpiew

Paweł Cisowski - akordeon

 

 

STANISŁAW STAWARZ-KONTRABAS, ŚPIEW

BOGUSŁAW JAKIEŁA - 2 KLARNET

PAWEŁ CISOWSKI - AKORDEON KIEROWNIK MUZYCZNY KAPELI

ZBIGNIEW MIĘSOWICZ- SKRZYPCE

EWA ZIEMBA - SOLISTKA

 

ANDRZEJ ZIEMBA-KLARNET

 

MARIAN LAWERA - SKRZYPCE, KIEROWNIK KAPELI

 

 

    

     FILMY           ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI:

 

 

 

 

 

 

 

        

 PIASTY W SKANSENIE TVP-RZESZÓW

 

 

 

 

 

 

 KONCERT W ŁĘŻANACH

 

 

 

 

 

 

 

 KONCERT WE FRANCJI

 

 

 

 

 

 

 

 30. LECIE ZTL POGÓRZANIEUżywamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki