KAPELA LUDOWA POGÓRZANIE

W roku 2005, powstała w Głowience sześcioosobowa kapela ludowa, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym. Powołanie do życia kolejnego zespołu artystycznego – kapeli Pogórzanie stało się koniecznym po rezygnacji Piastów ze współpracy z ludowym zespołem tanecznym. Inicjatorem i gorącym orędownikiem utworzenia nowej kapeli była choreograf ZTL Małgosia Machnik, którą w zamierzeniach dzielnie wspomagał akompaniator zespołu Stanisław Zajdel. Z doborem składu, jak się szybko okazało, nie było problemu, wszyscy muzycy znali się od wielu lat muzykując wcześniej w innych kapelach i chętnie zgodzili się na wspólne granie. Jako ostatni do Pogórzan przystąpił Stasiu Szajna, który przez kilka miesięcy grał równocześnie w Piastach i Podgórzanach.

Skład instrumentalny kapeli jest zgodny z tradycją tej części regionu i są to: skrzypce, kontrabas, akordeon, klarnet, cymbały. Z przygotowaniem repertuaru nie było większego problemu – wszyscy członkowie zespołu to bardzo doświadczeni instrumentaliści z wieloletnim stażem w kapelach ludowych i już po kilku tygodniach prób zespół był gotowy do występów. Nieco dłużej trwało opracowanie materiału dla potrzeb ZTL Pogórzanie. Kilka tańców narodowych i 18 minutowa suita tańców krośnieńskich wymagały od naszych muzyków sporo wysiłku. Niezastąpionym w przygotowaniu kapeli do przygrywania zespołowi tanecznemu był oczywiście Stanisław Zajdel – robił to w końcu od kilkudziesięciu lat. Trzy miesiące pracy, trochę wspólnych prób z tancerzami i wszystko było gotowe. Zespół taneczny miał ponownie swoją kapelę.

Kapela Pogórzanie występuje również samodzielnie w repertuarze posiada melodie i przyśpiewki rzeszowskie, krośnieńskie, utwory rozrywkowe, taneczne, melodie cygańskie i lwowskie, oraz muzykę lat 70 i 80. Kapela prezentuje wysoki poziom artystyczny, koncertuje na różnych uroczystościach, organizowanych na terenie gminy, powiatu, województwa, czy kraju, np.: dożynki, Zapustowe Ostatki, Jarmark Krośnieński, Karpackie Klimaty, Dni Głowienki, Sobótka nad Wisłokiem, czy uroczystościach okolicznościowych, jak Dzień Seniora czy Biesiady. Występowała z zespołem tanecznym na Międzynarodowych Festiwalach w Koszycach, Chojnicach, oraz Święcie Wina na Węgrzech. W roku 2011 kapela Pogórzanie podjęła także współpracę z zespołem śpiewaczym Rogowice, czego efektem było wydanie wspólnej płyty pt: „Rogowice.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W październiku 2011 roku, kapela przystąpiła do nagrania swojej pierwszej płyty dokumentującej dotychczasowy dorobek artystyczny. Płyta ukazała się pod koniec grudnia, wydana staraniem Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym.

 

 

MUZYKA

 

 

 

 

 

 

 

Marsz korczyński

Tramla Janka

Poszedłem do rodziców

Nima to jak wom matusiu

Nie chodź Janku po Polance

Hula babula

 

 

W składzie kapeli występują:

 

 

IZABELA DROBEK - solistka. Swoją przygodę z muzyką ludową rozpoczynała w kapeli Swaty. Prezentuje oryginalny gwarowy styl śpiewania, wieloletnia tancerka i solistka ZTL Pogórzanie.

 

 

JAN STASIOWSKI - klarnet, śpiew. Propaguje w kapeli tradycję autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i gwary ludowej. Wielokrotny uczestnik licznych konkursów i festiwali.

 

 

STANISŁAW ZAJDEL - począwszy od roku 1973 związany jest z upowszechnianiem szeroko pojętej kultury ludowej. W roku 1973 został członkiem kapeli ludowej Swaty, grając w niej na cymbałach oraz akordeonie. Wraz z kapelą dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji w Rzeszowie, które stanowią dzisiaj bogate źródło repertuarowe. Koncertował na terenie kraju oraz za granicą, m.in. w Holandii, Szkocji, Szwecji, we Francji, wszędzie promując dorobek polskiej kultury ludowej.

W roku 1974 objął również, w powołanym wówczas do życia zespole Tańca Ludowego Pogórzanie, funkcję kierownika muzycznego zespołu, którą pełni nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Występował w kapelach: Swaty, Stachy, Piasty i obecnie Pogórzanie. Jego dorobek artystyczny stanowią trzy kasety oraz cztery płyty CD nagrane z  zespołami Swaty, Piasty, Pogórzanie oraz zespołem śpiewaczym Rogowice. Od roku 1984 Stanisław Zajdel jest także akompaniatorem dziecięcej grupy tanecznej „Mali Pogórzanie”.

 

 

JAN GLAZAR-akordeon zastąpił nieodżałowanego Stanisława,przejmując w kapeli rolę akordeonisty.

 

 

STANISŁAW SZAJNA -  jest znanym i cenionym muzykiem ludowym na Podkarpaciu, specjalizującym się w grze na unikalnym instrumencie ludowym jakim są cymbały. Tradycje gry na cymbałach przejął od swojego ojca, który od najmłodszych lat uczył go tej niełatwej sztuki muzykowania. W chwili obecnej jest prawdziwym wirtuozem tego tradycyjnego instrumentu ludowego. Rzeczom niecodzienną jest także to, że sam potrafi cymbały konstruować. Swoja przygodę z muzyką ludową rozpoczynał jeszcze w latach sześćdziesiątych w kapeli ludowej Swoki działającej przy Państwowym Ośrodku Maszynowym w Miejscu Piastowym. Na przełomie lat 60. i 70. był członkiem kapeli ludowej Stachy, w tamtym okresie najpopularniejszej w Polsce, dwukrotnie (1967 i 1969 r.) zapraszanej na festiwal piosenki w Opolu. W 1969 r. kapela odbyła głośne tournee po większych polskich miastach wraz z zespołami: "Skaldowie" i angielskim "Love-Fer". Wraz z kapelą Stanisław Szajna występował w Niemczech (zarówno w NRD, jak i w RFN), Holandii, Czechosłowacji, Bułgarii. Grywał także w kapelach Swaty, Piasty a obecnie jest członkiem kapeli Pogórzanie. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele wyróżnień i nagród indywidualnych. Przez znawców tematu zaliczany jest do najbardziej znanych mistrzów „palcotek” na Podkarpaciu.

 

 

JAN WILUSZ - kontrabas, śpiew. Prezentuje i pielęgnuje tradycje ludowej pieśni i muzyki z uwzględnieniem autentycznego repertuaru i zachowaniem lokalnej gwary. Od 1967 był członkiem kapeli Stachy, działającej przy KHS a od roku 1976 pełnił w niej role kierownika artystycznego. Jednym z wielu osiągnięć Jana jest wyróżnienie specjalne przyznane przez jury Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Ludowych za grę na kontrabasie.

 

 

ZYGMUNT WOJTOŃ - skrzypce, śpiew. Kierownik kapeli, z muzyką ludową związany jest od roku 1973 działając w kapelach Modry Len, Swaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

  CYMBALISTA STANISŁAW SZAJNA - TVP RZESZÓW. 

 

 

 

 

 

 

 

  POGÓRZANIE W SKANSENIE - TVP RZESZÓW

 

 

 

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

 

WIĘCEJ FILMÓW TUTAJ:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki