ZESPÓŁ ŚPIEWACZY WROCANIANKI

Zespół śpiewaczy Wrocanianki powstał wiosną 2009 roku, pomysł powołania grupy śpiewaczej zrodził się podczas jednego ze spotkań KGW, na którym ówczesna przewodnicząca Krystyna Wyżkiewicz poddała myśl utworzenia zespołu. Obecny na zebraniu dyrektor GOK Janusz Węgrzyn natychmiast przyklasnął temu pomysłowi i zobowiązał się do opieki merytorycznej oraz przydzielenia instruktora, który będzie opracowywał materiał muzyczny, nutowy i jednocześnie pełnił by rolę kierownika artystycznego. Panie z pewną nutką niedowierzania we własne siły i zdolności wokalne, postanowiły podjąć wyzwanie.

Pierwsze spotkanie organizacyjne zostało wyznaczone na 13 maja. Pojawiło się na nim się 14 pań. Dyrektor przedstawił instruktora–został nim Andrzej Trusz, nakreślił główne kierunki działania na najbliższe miesiące, zachęcając panie do wytrwałości i nie zrażania się początkowymi trudnościami w opanowywaniu niełatwej sztuki wokalnej. Pierwsza próba, tego samego dnia, niestety nie napawała zbyt wielkim optymizmem. Poprawne zaśpiewanie gamy, okazało się niełatwym zadaniem. Ale cóż, ponoć pierwsze koty za płoty. Zespół przyjął nazwę Wrocanianki i w ten to sposób rozpoczęła się działalność kolejnego na terenie gminy zespołu artystycznego.

 

 

 

 

 

Po kilku miesiącach intensywnych prób, podczas których kilka pań niestety zrezygnowało z członkostwa w zespole, przyszedł wreszcie czas na pierwszy publiczny występ. Miał on miejsce podczas organizowanego we Wrocance „Dnia dziadka i babci” w styczniu 2010 r.

 

 

 

 

Przez pierwsze dwa lata działalności Wrocanianki występują podczas koncertów w kostiumach wykonanych własnym sumptem i według własnego pomysłu. Pod koniec 2011 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia „Nasza Wrocanka”, panie zostały ubrane w jednolite stroje krośnieńskie wykonane przez firmę „Ina”.

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2013 Wrocanianki dokonały nagrania pierwszej swojej płyty–demo, na której znalazło się 29 utworów ludowych i biesiadnych. Nagrania dokonano w OTD Studio Krosno.

Płyta stanowi swoiste archiwum i podsumowanie dotychczasowej działalności grupy. Na wydanie profesjonalnej płyty Wrocanianki muszą jeszcze trochę zaczekać, może przy okazji jubileuszu 10-lecia działalności? Występy zespołu zarówno w środowisku lokalnym, jak i poza terenem Gminy Miejsce Piastowe cieszą się dużym powodzeniem, przyjmowane są zawsze bardzo ciepło przez publiczność, sprawia im to ogromną radość i motywuje do dalszej pracy twórczej. „Śpiewanie sprawia nam dużą satysfakcję, ponieważ muzyka, to coś naprawdę cudownego, co scala i łączy ludzi”-mówią o sobie i swojej pasji członkinie zespołu.

 

 

MUZYKA:

 

 

 

 

W moim ogródeczku

Cztery córy

W nocy o północy

Byłem we Lwowie

Namówiłem rzekę

Nie będę nie będę

Podkóweczki dajcie ognia

Raz na balu

Hej tam w gaicku

Oj czorno ja se czorno

Lipka

 

 

 

 

 

Zespół bierze udział w corocznym powiatowym przeglądzie kolęd i pastorałek w Łekach Dukielskich, na ogólnopolskim przeglądzie w Tyczynie, Dubiecku, na imprezach gminnych, powiatowych, przeglądzie piosenki łemkowskiej w Zyndranowej. Występował również na Słowacji, w partnerskiej miejscowości Hankovce. Po ponad sześciu latach nieprzerwanej działalności, Wrocanianki posiadają w swoim repertuarze kilkadziesiąt piosenek: biesiadnych, ludowych, religijnych, także kolęd w autorskich opracowaniach Andrzeja Trusza. Po sześciu latach śpiewania z „cyfrowym akompaniatorem”, kolejnym etapem w rozwoju artystycznym Wrocanianek będzie wprowadzenie „żywej” muzyki, co zapewne w znacznym stopniu wzbogaci ich występy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobą odpowiedzialną za całokształt działalności grupy jest Krystyna Wyżkiewicz. Wrocanianki to zespół otwartym dla wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania, mile widziane są w składzie męskie głosy. Pani Krystyna z otwartym sercem powita wszystkich którzy będą chcieli zasilić szeregi zespołu i wspólnie tworzyć naszą piękną i jakże bogatą kulturę ludową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrocanianki występują w składzie: Krystyna Wyżkiewicz, Teresa Czelny, Jolanta Frydrych, Krystyna Góra, Bożena Czelny, Halina Stec, Janina Kustroń, Władysława Zajdel, Anna Konior.

 

Ważniejsze występy w latach 2010-2014:

 

2010

 

Dzień babci i dziadka we Wrocance

Kochanówka

Kartoflisko w Widaczu

 

2011

 

Tyczyn

Chorkówce dzień seniora

Dożynki we Wrocance

Dzień seniora w Targowiskach

Biesiada Zaleska

 

2012

 

Łękach Dukielskich na przeglądzie kolęd

w Boguchwale na ogólnopolskim festiwalu seniorów

Przegląd w Dębicy

Wianki–Niżna Łąka

Dzień seniora we Wrocance

 

2013

 

Łękach Dukielskich na przeglądzie kolęd

Dożynki w Łężanach

w Hankovcach

Dzień seniora -Wrocanka

 

2014

 

Łękach Dukielskich na przeglądzie kolęd

Lato na Czarnym Moście–Miejsce Piastowe

Dzień Seniora we Wrocance

Karpackich Klimatach w Krośnie

w Hankovcach

Zyndranowej- przeglądzie piosenki łemkowskiej

Wianki–Niżna Łąka

 

 

 

 

 

ZOBACZ TEŻ GALERIĘ ZDJĘĆ DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI 

 

 Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki