Miejscowości gminy

Miejsce Piastowe
Miejsce Piastowe położone jest 6 km na południe od Krosna, na pięknym wzgórzu (310 m npm.) i u jego podnóża. Przez zachodnią część osady płynie rzeka Lubatówka, do której wpływa od wschodu Iwonka.
Głowienka
Głowienka powstała równocześnie z Krosnem około 1340 roku. Pierwsza zapisana o niej wzmianka pochodzi z roku 1445 gdy nosiła nazwę Glovnynka, następnie w roku 1462 Głowninka. Istnieją teorie, że nazwa może pochodzić od rośliny zwanej głowienką, ale najwięcej teorii zarówno pisanych, jak i przekazywanych wiąże powstanie nazwy z głowniami (niedopalone drwa), które pozostały bądź na uroczyskach gdzie palono zmarłych, bądź po pożarze lasów, czy wreszcie od głowni pozostających po szczapach twardego drzewa używanego do oświetlenia, które na naszym terenie były wykonywane.
Rogi
Rogi są miejscowością leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Kotliny Krośnieńskiej rozlokowaną w dolinie niewielkiej rzeki Lubatówki. Wieś jest największą osadą w gminie Miejsce Piastowe i liczy obecnie 2 500 mieszkańców. We wsi znajduje się kościół, szkoła podstawowa, ochotnicza straż pożarna, klub sportowy, dom kultury, biblioteka gminna, ośrodek zdrowia, apteka, bank oraz kilkanaście sklepów.
Wrocanka
Wrocanka położona jest w odległości 3 km na północny zachód od Miejsca Piastowego, nad rzeką Jasiołką, na wysokości 280 – 290 m npm. Teren miejscowości jest bezleśny, posiada wyniesienie o wysokości 300 – 320 m rozgraniczające dorzecza Jasiołki i Lubatówki.
Targowiska
Targowiska oddalone są od Miejsca Piastowego o 3 km na wschód, położone w dolinie potoku Olszyny na wysokości 290 – 310 m npm. Osada powstał nad jeziorkiem, które do dziś nie zachowało się. Zajmuje powierzchnię 342 ha, posiada 2170 mieszkańców.
Łężany
Łężany położone są w odległości 2 km na północny wschód od Miejsca Piastowgo, nad potokiem Olszyny (Badoniem) w kotlinie otoczonej wzniesieniami, na wysokości 275 – 290 m npm. Zajmują powierzchnię 154h, posiadają 1557 mieszkańców.
Widacz
Widacz w początkach swojego istnienia był przysiółkiem Targowisk, dopiero od roku 1996 jest samodzielną wsią. Z tego powodu ma wspólną historię z Targowiskami, oraz Zalesiem, które również było przysiółkiem. Pomiędzy nim a Zalesiem znajduje się nieduży kompleks leśny, który jest pozostałością po lasach grądowych.
Zalesie
Zalesie powstało jako przysiółek Targowisk, stanowiący oddzielne sołectwo. Dlatego posiada wspólną historię z Targowiskami oraz Widaczem drugim przysiółkiem.
12>

Zobacz także

Miejsce Piastowe
Miejsce Piastowe położone jest 6 km na południe od Krosna, na pięknym wzgórzu (310 m npm.) i u jego podnóża. Przez zachodnią część osady płynie rzeka Lubatówka, do której wpływa od wschodu Iwonka.Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki