Działalność kulturalna w Głowience (2)

Działalność koncentrowała się w świetlicy, która w Głowience powstała w lipcu 1945 roku. Tam przygotowywano programy artystyczne, organizowano zbiórkę książek do biblioteki wiejskiej. Pierwszymi świetlicowymi byli: Stanisław Kolanko i Józef Gruszka – aktor, malarz, reżyser, autor scenariuszy, scenograf. Prowadzono zespoły recytatorskie, muzyczne, oraz taneczne, występujące na różnych estradach i licznych imprezach.


Grupa teatralna z reżyserem
Józefem Gruszką


Wiosną roku 1961 powstaje Związek Młodzieży Wiejskiej, którego zadaniem było rozwijanie działalności świetlicowej.

Założono Zespół Teatralny, kierowany przez nauczycielki Szkoły Podstawowej. Do roku 1965 wystawiono następujące sztuki: „Wujek z Ameryki”, „Gwałtu co się dzieje”, „Grube ryby”, „Rewizor”. Sztuki te grane były na scenach okolicznych wiosek. W roku 1967 powstał zespół „Biedronki”, oraz „Sami swoi”, zespół muzyczno-wokalny.

Okres powojenny to lata dobrej współpracy szkoły i organizacji działających na wsi, współpracy przynoszącej dobre efekty w rozwijaniu działalności kulturalnej.

W szkole powstają zespoły muzyczne, początkowo instrumentów szarpanych, a w 1975 roku zespół fletów prostych, który zdobył wiele nagród w konkursach muzycznych.W tych latach zwiększa się baza lokalowa placówek kulturalnych, bowiem w czerwcu 1981 r, nastąpiło otwarcie Nowego Domu Ludowego, wybudowanego w czynie społecznym.


Dziewcze z chaty za wsią 1936r


31.05.1987 r, cała społeczność Głowienki bierze udział w uroczystości nadania Szkole Podstawowej imienia Benedykta Wierdaka – człowieka zasłużonego w rozpowszechnianiu kultury i oświaty w tej miejscowości.

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki