Działalność kulturalna w Głowience (3)

W Szkole Podstawowej działa również od 1991 roku „MUZYCZNY TEATR MINIATUR”, który stworzył kilka dużych widowisk scenicznych dla szerokiej publiczności np.” „Peer Gynt”, „Pulsy Życia”, „Pory Roku”, „Misterium Betlejemskie” . Teatr wystawiał swoje sztuki w środowisku nie tylko lokalnym, ale i dla szerszej widowni. Choreografią i prowadzeniem zespołu zajmuje się Mariola Smektała, nauczycielka tejże szkoły.


Wujek z Ameryki


Mieszkańcy Głowienki to ludzie angażujący się w różne formy życia kulturalnego, artystycznego i społecznego. Są weseli, spontaniczni, pracowici, ale i wymagający. W roku 1973 rozpoczął działalność Zespół Tańca Ludowego „POGÓRZANIE”, który ma wielkie znaczenie w rozwoju kulturalnym wsi. Przez 30-ci lat działalności zespół dał około 1800 koncertów w kraju i zagranicą. Był wielokrotnie mecenasem kultury polskiej poza granicami kraju, wyjeżdżając z koncertami , prezentując folklor i tradycję narodową. Do filii GOK w Głowience uczęszcza bardzo dużo osób w różnym wieku. Starsi nie szczędzą sił ani czasu, aby przekazywać swoje umiejętności w zakresie tańca czy sportu – młodszym.

W ubiegłym roku spora grupa mieszkańców zaangażowana była w przygotowanie programu artystycznego z okazji XXX- lecia ZTL ”Pogórzanie”. Swoją pomocą służyli: strażacy, KGW i liczni sponsorzy. Gośćmi jubileuszu były zespoły z Włoch i delegacja z Francji.

Dużą popularnością cieszą się imprezy o charakterze sportowym jak: Gminny Turniej Tenisa Stołowego o „Puchar Wójta Gminy M. Piastowe, potyczki szachowe, turnieje siatkarskie zarówno na szczeblu lokalnym, jak i gminnym. Kultywowana prze lata tradycja pozwoliła na powstanie takiego środowiska, które w naszych czasach jest w stanie tworzyć kulturę i żyć kulturą. Jest to niewątpliwie zasługa umiejętnego wychowania młodego pokolenia, przekazu wartości i zamiłowań, czyli tego co towarzyszyło życiu naszych ojców, dziadów i pradziadów.

Głowienka ciągle się przeobraża i unowocześnia, jest miejscem o którym śmiało można powiedzieć: ”Stąd się nie ucieka, tu się po prostu żyje”.

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki