Niżna Łąka
Niżna Łąka położona jest nad rzeką Jasiołka w odległości ok.  8 km od Miejsca Piastowego, na wysokości 275 – 280 m npm. Na południe od wioski wznosi się Rogowska Góra (Klarowiec) oraz góra Grodzka (429 m).

Jest to nieduża osada zajmująca powierzchnię 167 ha, zamieszkuje ją 320 mieszkańców. Nie posiada własnej szkoły i przedszkola, dopiero w ostatnich latach wybudowano kościół filialny.

Początki miejscowości sięgają starożytności i średniowiecza dowodzą tego wykopaliska archeologiczne i pobliskie grodzko Wietrznów. Pierwsza wzmianka w dokumentach o Niżnej Łące pochodzi z roku 1227. Należała wtedy do opactwa cystersów z Koprzywicy i była rządzona prawem polskim.

W wieku XV miejscowość należała do Mikołaja i Ściwbora synów Mikołaja z Wrocanki. W 1474 roku prawdopodobnie została zniszczona przez Węgrów gdyż początkiem XVI wieku istniał tutaj tylko jeden łan kmiecy.

Przez okres XVII i XVIII wieku Niżna Łąka była niszczona licznymi najazdami. W późniejszym czasie w latach 1811, 1820, 1843, 1845 została zniszczona przez wylewy. Mieszkańcy zostali także dotknięci epidemią cholery w 1831 roku.

W wieku XIX, po kasacie Austriaków dóbr klasztornych cystersów, miejscowość została zakupiona wraz z sąsiednią Bóbrką przez Karola Klobassa. Także w tym wieku miały tutaj miejsce walki: w grudniu 1914 roku potyczka cofających się wojsk austro – węgierskich z rotą rosyjskich kozaków, następnie 8 maja 1915 roku cofające się wojska rosyjskie stawiały tutaj krótki opór.

Niżna Łąka od roku 1935 należy do gminy Miejsce Piastowe. Wioska uległa zniszczeniu (spłonęło część zabudowań) w roku 1944 podczas operacji karpacko – dukielskiej, gdy przeszły tędy oddziały sowieckie i czechosłowackie.

Wieś do roku 1955 należała do gminy Miejsce Piastowe, poczym przeszła pod władze Gromadzkiej Rady Narodowej w Głowieńce. Obecnie znów należy do gminy Miejsce Piastowe.

W roku 1971 powstał „Klub Prasy i Książki RUCH” prowadził go Władysław Eiben, a w latach późniejszych Krystyna Szczur. Istniała w nim sekcja tenisa, biblioteka publiczna, którą prowadziła Stanisława Szydło. Członkowie klubu rywalizowali z innymi klubami z sąsiednich miejscowości w turniejach. Pierwszy odbył siew roku 1972 a wśród konkurencji były m.in. lepienie pierogów, przeciąganie liny, picie mleka z butelki z smoczkiem, wyścig motocyklowy, mecz piłki siatkowej i nożnej.

Przy powstałym klubie rozwijało się życie kulturalne i tak w roku 1974 powstał zespół muzyczny „Juryst”.

1 2 >

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki