KARTOFLISKO-ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Ziemniaki na słono i słodko, gotowane, smażone i pieczone można było pokosztować na Pierwszym Gminnym Święcie Pieczonego Ziemniaka, które odbyło się w niedzielę 12 września br. w Widaczu. Ostatnią w tym roku imprezę plenerową pod hasłem "Lato z Domem Kultury" zorganizowali: GOK w Miejscu Piastowym, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Widacza.


- Na naszym stole zajmuje honorowe miejsce - chwaląc ziemniaka rozpoczęła imprezę Magdalena Penar - instruktor GOK w Miejscu Piastowym, zauważając, że nie ma prawdopodobnie innego produktu, z którego można przygotować tak wiele smacznych dań. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiktor Skwara, zastępca wójta Gminy Miejsce Piastowe Stanisława Gawlik, radni Gminy Miejsce Piastowe, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Janusz Węgrzyn.


O wykopkach i pracy na roli opowiedział zespół obrzędowy ROGOWICE w widowisku "Na wiesne", którego akcja toczyła się po I wojnie światowej. Walczono wtedy o każdą kromkę chleba i o każdy wykopany jesienią ziemniak, aby na przednówku nie zaznać głodu.

Podczas święta wystąpili także: zespół obrzędowy GÓRNIACY z Kolbuszowej Górnej i WOLANIE z Domatkowa z widowiskiem „Wykopki”, kapela ludowa LUBATOWIANIE, zespół RYTM, a gwiazdą wieczoru było trio DISCO FULL z Rybnika.
Było obowiązkowe, jak zawsze przy wykopkach, pieczenie ziemniaków przy ognisku oraz gry i zabawy dla dzieci, z kartoflem w ręce.

Ziemniaki królowały również na stołach w domu ludowym w Widaczu, placki, kopytka, zupy, babki, pączki rywalizowały o tytuł najsmaczniejszej i najbardziej oryginalnej potrawy. W konkursie "Ziemniak na 100 sposobów" zwyciężył tort ziemniaczano- czekoladowy i  królewicze przygotowane przez KGW z Miejsca Piastowego. Wyróżnienie specjalne szefa kuchni otrzymało KGW z Zalesia za gulbiak i gołąbki ziemniaczane.Wyróżnienia otrzymało również KGW z Widacza za sałatkę i placek ziemniaczany z kapustą, oraz KGW z Targowisk za zupę ziemniaczaną i babeczki.
Potrawy oceniali: Mariusz Wietecha - szef kuchni restauracji Hotelu Krosno - Nafta, Marcin Kociuba - specjalista ds. marketingu w tym samym hotelu oraz Janusz Węgrzyn - dyrektor GOK w Miejscu Piastowym.

 
W godzinach wieczornych do tańca przygrywał zespół METEOR z Głowienki.

 

Podstrony artykułu:

1) KARTOFLISKO-ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
2) KARTOFLISKO 2011
3) KARTOFLISKO 2013
4) KARTOFLISKO 2015
5) KARTOFLISKO 2017


Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki