Współpraca międzynarodowa

Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym rozpoczął w 1999 roku realizację projektu „Bliżej Unii Europejskiej”. Była to pierwsza impreza o zasięgu międzynarodowym zorganizowana przez nasz Ośrodek.

Jej organizacja rozpoczęła się już w listopadzie 1999r. tak aby wszystko było przygotowane na okres wakacji 2000r. Część główna składała się z dwóch bloków:
 1. 16 – 19 maj 2000 – Cykl spotkań dla młodzieży.
 2. 28 czerwiec – 2 lipiec – Blok imprez kulturalno rekreacyjnych – Dni Unii Europejskiej.
Celem, dla którego został zorganizowany ten projekt była potrzeba dostarczenia niezbędnych informacji na temat integracji europejskiej, podniesienie świadomości społecznej w zakresie Unii Europejskiej. Projekt został zaadresowany do samorządów lokalnych, mieszkańców w każdej grupie wiekowej, także do gmin sąsiednich. Swoim zasięgiem objął teren Gminy Miejsce Piastowe, gminy ościenne, Powiat krośnieński, poprzez promocję dołączyły również osoby z innych części województwa podkarpackiego.

Doświadczenia zebrane podczas przebiegu bloku imprez pozwoliły ocenić go pozytywnie i przyczyniły się do podjęcia decyzji dotyczących realizacji podobnych przedsięwzięć. W 2001 odbyła się inna impreza o zasięgu miedzynarodowym pt.: „Euroregion Karpaty – kuchnia nie tylko polska”. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób, zaproszeni goście i zespoły folklorystyczne z Rumuni, Słowacji i Węgier. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane ze środków własnych, pomocowych, oraz z udziałem sponsorów. Z racji tematu wspólnego dla święta plonów do programu dołączono dożynki gminne .

W trakcie całego dnia na scenie zaprezentowało się prawie 300 wykonawców zarówno amatorów jak i artystów zawodowych z Węgier – zespół „Bakonyszentkiraly”, z Rumunii zespół tańca ludowego „Sapanta”, ze Słowacji „Krivany”, ZTL „Pogórzanie”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Max Klezmer Band”. Głównym walorem i motywem przewodnim całego dnia była prezentacja kuchni narodowych państw euroregionu karpaty.

Również w ramach programu „Euroregion Karpaty – kuchnia nie tylko polska” w okresie Świąt Wielkanocnych przygotowany został pokaz tradycyjnego stołu świątecznego z udziałem artystów i rzemieślników ze Słowacji. Podczas prezentacji każdy z odwiedzających tego dnia salę Domu Ludowego w Głowience mógł posmakować potraw, ciast świątecznych, obejrzeć tradycyjnie przygotowany stół wielkanocny, zdobienie pisanek, wykonanie palm i stroików świątecznych.

Jednym z najważniejszych zadań samorządów partnerskich Polski i Ukrainy jest umacnianie wspólnoty lokalnej i ponadlokalnej. Gmina Miejsce Piastowe jest szczególnie związana z mieszkańcami regionu Velyky Berezny, to właśnie z nim realizuje zadania projektu polsko – ukraińskiego „Droga do demokracji”, w ramach którego odbyła się konferencja w sierpniu 2002 roku. Region Velyky Berezny ma nadzieję, że ten projekt przyczyni się poprzez wymianę doświadczeń do rozwoju gospodarczego oraz społecznego a tym samym skróci im „drogę do demokracji”. Pomoc udzielana sąsiadom z regionu karpackiego polega na wspieraniu rozwoju samorządności i aktywności wspólnot lokalnych. Bardzo ważnym celem projektu jest podtrzymanie i przekazanie młodemu pokoleniu tradycji i kultury regionów podkarpackich.

W roku 2002 została zorganizowana inna impreza niż w 2001 o zasięgu międzynarodowym: był to Euroregionalny piknik „Muzyka łączy narody”, również sfinansowany z środków unijnych.

Jego celem było przybliżenie muzyki narodów Euroregionu Karpaty, dlatego też hasło przewodnie dnia brzmiało: „Muzyka łączy narody”, było ono osnową wokół, której toczyły się wszystkie wydarzenia tego dnia.

Gościem wieczoru był zespół „Sami” oraz „Jacques de Lousse”. W trakcie dnia na scenie prezentowały się również: Chór Szkoły Muzycznej w Velkem Bereznym, amatorskie zespoły: z Ukrainy „Bereznianka”, nasze działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym: Orkiestra Dęta z Miejsca Piastowego, Zespół XXL z Głowienki, laureaci przeglądów gminnych, oraz ZTL „Pogórzanie” z Głowienki, kapela "Piasty". 

Bardzo dobrze rozwija się nasza współpraca z zaprzyjaźnionymi zespołami z Włoch - Montebelluny. Od roku 2001 są organizowane wyjazdy zawodników z terenu Gminy Miejsce Piastowe wytypowanych w gminnym konkursie pchania taczek, którzy następnie biorą udział w pchaniu wozów kupieckich podczas zawodów europalio. Do Włoch wyjeżdża także zespół „Pogórzanie”, który podczas swojego pobytu daje występy w różnych miejscowościach. Podczas obchodów 30-lecia tego zespołu w roku 2004 zaprosiliśmy gości z Montebelluny – zespół folklorystyczny „I Mercanti Dogali”.

Zespół „Pogórzanie wyjeżdża także w inne miejsca, gdzie również odnosi duże sukcesy, a jego występy zawsze wzbudzają zachwyt publiczności. Poza granicami kraju występował w:
 1. Niemieckiej Republice Demokratycznej - 1978r.
 2. Finlandii - 1979r.
 3. ZSRR - 1979r.
 4. Holandii - 1983, 1984, 1986, 1987r.
 5. Czechosłowacji - 1984, 1987, 1989, 1991r.
 6. Szwecji - 1987r.
 7. Francji - 1988, 1992, 2001r.
 8. Słowacji - 1989,1998, 1999, 2001r.
 9. Włoszech - 2001r. 

Również Zespół Śpiewaczy „Rogowice”, ma na swoim koncie występy zagraniczne: w 2004 roku gościł w Trebišovie, prezentując polskie piosenki biesiadne i ludowe na przeglądzie tych utworów.

W roku 2005 zespół „Pogórzanie” po raz kolejny bierze udział w Abovskych Folklornych Slavnostiach w Rozhanovcach na Słowacji.

Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym rozpoczął swoją działalność międzynarodową w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, skupiała się ona wtedy wokół zagranicznych występów zespołu „Pogórzanie”. W późniejszych latach rozwijała się i przyjęła także inne formy, gdyż staliśmy się organizatorami imprez o zasięgu międzynarodowym. Zebrane doświadczenia podczas minionych lat pozwoliły zauważyć dużo korzyści płynących z tego typu działalności. Dlatego staramy się rozwijać i wzbogacać program dotyczący współpracy z Ośrodkami Kultury mieszczącymi się w innych krajach, utrzymywać już nawiązane kontakty i przyjaźnie oraz pozyskiwać nowe.

W chwili obecnej nasza współpraca prowadzona jest:

 • Z miejscowością MONTEBELLUNA – Włochy
 • Z Centrum Kultury w Stropkovie – Słowacja
 • Z Centrum Kultury w Koszycach – Słowacja
 • Z Domem Kultury w Świdniku – Słowacja
 • Z Stowarzyszeniem Kulturalnym „Szampania Polska” w REMIS - Francja
 • Stowarzyszeniem Badań i Analiz Międzykulturalnych „Mondotondo” Montebelluna-Włochy
Galeria zdjęć


Europalio - Włochy


Europalio - Włochy


Europalio - Włochy 2005r.

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki