ETAP DRUGI-REMONT

Od kwietnia 2011 r. ruszyły prace w budynku i w obejściu Zagrody. W zakupionym obiekcie (budynku z 1929 r.) rozpoczęły się na wiosnę intensywne prace remontowo-konserwacyjne. Za pieniądze funduszu sołeckiego, który został na zebraniu wiejskim przeznaczony na ten właśnie cel wykonano: remont dachu (przełożono i wyczyszczono starą dachówkę), wymieniono częściowo elementy więźby dachowej, wykonano flekowania ścian.

Konieczna też była częściowa wymiana fundamentu i podmurówki. Następny etap to malowanie pomieszczeń w budynku, naprawianie podłóg i drzwi, wymiana stolarki okiennej i malowanie budynku z zewnątrz. Dom został urządzony w stylu lat 60-tych XX w. Prace remontowe budynku trwały do sierpnia 2012 r., kiedy to uroczyście otwarto obiekt dla zwiedzających. Został założony kwiatowo-ziołowy ogródek przydomowy ogrodzony drewnianym płotem. Zasadzono w nim tradycyjne odmiany kwiatów i zioła lecznicze.

Część prac zostało wykonywanych przy pomocy członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi. Wielu mieszkańców nieodpłatnie przekazywało potrzebne do remontu nowe i stare materiały budowlane takie jak dachówki, gąsiory dachowe, cegły, pustaki, belki, krokwie, deski, farby. Gospodynie chętnie dzieliły się swoimi sadzonkami kwiatów, ziół i ozdobnych krzewów. Przez minione lata miłośnicy historii regionalnej i tradycji, nie tylko ze wsi Rogi, ofiarowywali stowarzyszeniu pamiątki rodzinne, sprzęty gospodarstwa domowego, meble i różne drobiazgi-tak naprawdę wszystko, co stanowiło niegdyś wyposażenie w dawnych gospodarstwach. Wszystkie te przedmioty skrupulatnie zabezpieczone, przechowano i dziś stanowią cenne wyposażenie wyremontowanego domu. Ich wartość jest niewymierna-są to dary serca, które oddawano zawsze z myślą, by służyły wszystkim, zwłaszcza edukacji kulturowej młodego pokolenia. Wraz z zabytkami naszej tożsamości w scenerii Zagrody Etnograficznej przetrwają również, te nieuchwytne wartości jakimi są wspomnienia, podania i legendy, zwyczaje i obrzędy, które stanowią jakże ważną warstwę naszego dziedzictwa.

Aura miejsca to nie tylko dom, jego dusza i historia, to także sceneria otoczenia, kapliczki, zapach ziół i kwiatów, śpiew ptaków i skrzypienie wiadra z wodą wyciąganą ze studni. Po roku starań Zagroda Etnograficzna została udostępniona zwiedzającym, a wszelkie starania mające na celu wydobycie smaków i zapachów przeszłości-osiągnięcie atmosfery lat minionych, są po to by choć na chwilę zatrzymać czas i odgrodzić się od trosk i trudów codziennego życia.Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki