Zespół Tańca Ludowego POGÓRZANIEZespół Tańca Ludowego „Pogórzanie” powstał w 1973 roku, z inicjatywy młodzieży skupionej w Związku Młodzieży Wiejskiej w Głowience, która przygotowywała się do święta plonów – dożynek, w których organizację włączyła się przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Adela Kolanko.

Część artystyczną przygotował Zbigniew Więcek. Wniosek młodzieży o założenie zespołu zaakceptował Naczelnik Gminy w Miejscu Piastowym. Pani Adela Kolanko zajęła się sprawami organizacyjnymi, wspólnie z Elżbietą Buczek /obecnie Meyer/ i Andrzejem Zajdlem – przedstawicielami Zarządu Koła. Do pracy w zespole zgłosiło się ponad 70 chłopców i dziewcząt z Głowienki i okolicznych wiosek. Funkcję choreografa objął wyżej wymieniony Zbigniew Więcek, były członek Zespołu Pieśni i Tańca UMCS w Lublinie.

Akompaniatorem zespołu został absolwent Szkoły Muzycznej w Krośnie Stanisław Zajdel. Inauguracyjna próba zespołu odbyła się w dniu 17 października 1973 roku. Pod koniec 1973r w urzędach w Krośnie i w Miejscu Piastowym zespół został zgłoszony pod nazwą „POGÓRZANIE”. Od momentu rejestracji, zespół rozpoczął działalność artystyczną, z utworzoną kapelą składającą się z pięciu muzykantów – wszystkich z Głowienki – trzech skrzypków, klarnecisty, i kontrabasisty. Kierownikiem kapeli został wspaniały skrzypek Andrzej Donica, /obecnie nie żyjący/.

Stroje krośnieńskie wypożyczył Powiatowy Dom Kultury w Krośnie. Kapela natomiast otrzymała stroje od Państwowego Ośrodka Maszynowego z Miejsca Piastowego. Próby odbywały się w Domu Ludowym w Głowience i trwają tam do chwili obecnej. Pierwszy koncert zespołu odbył się w styczniu 1974 roku na zabawie karnawałowej w Głowience.

W listopadzie 1977 roku zakończył współpracę z zespołem Zbigniew Więcek, dotychczasowy kierownik artystyczny i choreograf, wówczas tę funkcję powierzono w 1978 r, Andrzejowi Zajdlowi, absolwentowi Studium Kulturalno-Oświatowemu i Bibliotekarskiemu w Krośnie.

Program artystyczny zakładał naukę tańców ludowych różnych regionów polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu krośnieńskiego, oraz przygotowanie widowisk obrzędowych.

W okresie 30-letniej działalności zespół zrealizował program w postaci tańców krośnieńskich, rzeszowskich, lubelskich, kaszubskich, oraz tańców narodowych: poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Ma również w swoim repertuarze tańce słowackie, oraz dwa widowiska obrzędowe opracowane według własnego scenariusza tj: ”Młockę” i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia pod nazwa „Wigilia”. Widowiska te były prezentowane na przeglądach, obydwa wyróżnione i nagrodzone.

Zespół Tańca Ludowego „Pogórzanie” przez cały okres swej działalności był związany ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej „Wici”. W roku 1978 patronat nad zespołem objął Wojewódzki Związek Kółek Rolniczych w Jaśle, a od roku 1983 Wojewódzki Dom Kultury w Krośnie, zaproponował wspólne koncerty z kapelą „Swaty”, działającą przy Towarzystwie Miłośników Muzyki i Folkloru w Krośnie.

Od 1986r., zespół został przyjęty pod patronat Wojewódzkiego Domu Kultury, zachowując swą tożsamość. W styczniu 1984 roku powstają nowe grupy – dziecięce, które ćwiczą do chwili obecnej, a najbardziej wytrwali zasilają szeregi podstawowego składu. W latach 90-tych patronat nad zespołem objął Gminny Osrodek Kultury w Miejscu Piastowym, który trwa do chwili obecnej.

W ciągu 30-stu lat działalności przez zespół przewinęło się ponad 1100 tancerzy. W miarę upływu czasu zespół rozrastał się i w chwili obecnej tworzą go 3 grupy wiekowe, a skład osobowy liczy 120 tancerzy. Na przestrzeni 30 lat zespół dał ponad 1800 koncertów zarówno w kraju jak i zagranicą, wyjeżdżając 25 razy prezentował folklor i tradycję narodową, 73 koncerty zagraniczne najlepiej świadczą o roli, jaką odegrał nasz zespół w promocji przede wszystkim własnego regionu krośnieńskiego i podkarpacia.

Zespół gościł min. w Holandii(1983,84,87) Szwecji (1997) Francji (1988, 92,2001)ZSRR (1979),Czechosłowacja ( 1984,87,89,91) Włochy (2001).

Do najważniejszych koncertów w kraju należą:
  • Centralne Święto Młodości-Konin(1975),
  • Kruszwica(1976-77)
  • Dożynki Centralne–Poznań(1974)
  • Koszalin(1975)
  • Płock(1976)
  • Leszno(1977)
  • Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny –Płock(1978)
  • Tydzień Kultury Beskidzkiej-Szczyrk
  • Wisłą, Maków Podhalański, Żywiec(1982-83)
Zespół koncertował również w Warszawie, Krakowie, Skawinie, Łodzi, Zamościu i wielu innych miastach, na zaproszenie władz samorządowych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury.

W swym repertuarze chwili obecne zespół posiada tańce narodowe: krakowiaka, poloneza, kujawiaka oberka, tańce różnych regionów polski: krośnieńskie, rzeszowskie, lubelskie, kaszubskie, oryginalną we własnym opracowaniu suitę tańców krośnieńskich, również suitę tańców chłopskich. Choreografem zespołu jest była tancerka, Małgorzata Machnik.

Filmy


Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki