KONCERT 120 LECIA

Początek działalności orkiestry dętej, to rok 1895. W roku tym, ówczesny proboszcz parafii Miejsce Piastowe Bronisław Markiewicz sprowadza do wsi nauczyciela muzyki by ten zorganizował zespół muzyczny, którego celem miało być dostarczenie mieszkańcom rozrywki jak również zagospodarowanie szczególnie ludziom młodym nadmiaru wolnego czasu, „by nie przebywali w karczmach”. Na przestrzeni ponad 120 lat przechodziła ona różne zawirowania wynikające także ze sytuacji politycznej w kraju. Pierwotnie funkcjonuje ona przy parafii. Po utworzeniu przez Markiewicza zakładów opiekuńczych orkiestra przechodzi wraz z całym składem do nowopowstałej placówki, gdzie działa do roku 1946. Następnie przechodzi pod szyld powołanego we wsi Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, następnie orkiestrę przejmuje Ochotnicza Straż Pożarna, by w końcu przejść pod mecenat Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym.

Rok 2017 to rok jubileuszu 122 lat nieprzerwanej działalności dęciaków, z tej też okazji 5 sierpnia w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbył się koncert jubileuszowy do którego orkiestra przygotowywała się przez niemal cały rok. Sala wypełniała się powoli już od godziny 15 i po ostatnim, trzecim, teatralnym dzwonku punktualnie o 16 na scenie pojawili się prowadzący koncert Marlena i Maciej, zapowiadając to wielkie wydarzenie w historii orkiestry słowami: Witamy serdecznie wszystkich na koncercie 120. lecia, tu dzisiaj zabrzmi muzyka, będą emocje i wzruszenia, a jak to się wszystko zaczęło opowie nam Wójt Gminy pan Marek Klara. I Marek, jak zwykle z polotem i erudycją opowiedział historię jubilatki. By było wyjątkowo, na ogromnym ekranie wyświetlane były stosowne prezentacje. A później królowała na scenie już tylko muzyka. Kapelmistrz Miłosz Markiewicz cały koncert podzielił na trzy części. Pierwsza z nich to część historyczno-marszowa, którą rozpoczął marsz wyjątkowy, bo napisany specjalnie dla tej orkiestry przez jej kapelmistrza Michała Daszyńskiego w okresie międzywojennym „W pogoni za szczęściem”, następnie na scenie pojawiły się orkiestrowe mażoretki „Black Stars” wokaliści Marlena Rygiel i Maciej Betnarski, kolejne utwory grane przez orkiestrę brzmiały coraz dostojniej i brawurowo. Część druga koncertu, przeznaczona została na nieodzowne przy takim jubileuszu odznaczenia. Było ich naprawdę sporo. Najważniejszym z nich było przyznanie przez Zarząd Główny PZCHiO w Warszawie najwyższej rangi Złotej Odznak Honorowych z Brylantem. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Grzegorz Oliwa wręczł ją byłemu wieloletniemu kapelmistrzowi Józefowi Węgrzynowi, odznakę odebrała córka. Wręczone zostały także złote odznaki z Wieńcem Laurowym dla Marka Guzika i Andrzeja Klary oraz orkiestry dętej. Złotą odznakę otrzymał Janusz Węgrzyn, zaś srebrną Marcin Sereda. Prezes Oliwa odznaczył również odznakami brązowymi, otrzymali je: Marek Klara, Kazimierz Węgrzyn, Miłosz Markiewicz, Tomasz Jastrzębski, Karolina Sznajder, Paweł Klara, Bartłomiej Szurlej, Wojciech Guzik, Mirosław Guzik, Piotr Guzik, Janusz Sznajder, Witold Gibała, Łukasz Michalak, Kamil Lorenc, Mariusz Leszek, Mateusz Klara, Bartosz Guzik. Były także dyplomy i listy gratulacyjne od Starostwa Powiatowego w Krośnie oraz PZCHiO. Po ceremonii odznaczeń, przyszedł czas na dalszą część koncertu, który osobiście poprowadził kapelmistrz Miłosz Markiewicz. Ze sceny rozbrzmiewały walce, muzyka filmowa zarówno polska jak i zagraniczna. Prawdziwym szlagierem był utwór „Moment for Morricone” w oryginalnym opracowaniu przez kapelmistrza naszej orkiestry. Koncert zakończyły utwory „Moon River” oraz „Orkiestry Dęte”, a podsumowania koncertu jubileuszowego wraz z podziękowaniami dokonał dyrektor Janusz Węgrzyn. Potem były już tylko owacje na stojąco i oczywiście bisy. Wielki koncert jubileuszowy przeszedł do historii.

 Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki